Tradycyjnie, jak co roku nasza szkoła przyłącza się do obchodów  Światowego  Dnia Wody 2021. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Docenianie wody”.

W nadchodzącym tygodniu, na lekcjach biologii, przyrody, geografii i godzinach wychowawczych nauczyciele przeprowadzą zajęcia mające na celu uświadomienie uczniom, jak potrzeba i ważna w naszym życiu jest woda.

Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas wszystkich. Ograniczanie zużycia wody pozwoli na lepsze gospodarowanie jej zasobami, przez co kolejne pokolenia ludzi będą miały zagwarantowany bezpieczny dostęp do czystej wody.

 

Zachęcamy do zapoznania się z animacją „Oszczędzanie wody to za mało” https://youtu.be/_yxt_rK0tOc

 

Dziennik Bałtycki zaprasza 22 marca na debatę pt. "Woda - jakie są jej zasoby, jak ją oszczędzać, czy może jej zabraknąć?". Debata odbędzie się o godz. 12. Będzie można ja zobaczyć  pod linkiem https://dziennikbaltycki.pl/woda-jakie-sa-jej-zasoby-jak-ja-oszczedzac-czy-moze-jej-zabraknac-debata-dziennika-baltyckiego-22-marca-2021-roku/ar/c3-15491566

„Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu. Nie można Ciebie opisać. Pije się Ciebie, nie znając Ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…). Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na ziemi”.

Antoine de Saint-Exupéry