11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach Europy i Polski.

W lasku Compiegne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Rocznica odzyskania niepodległości i uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisało się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. W ostatnich latach obchody ułożyły się w cykl działań, których celem było poznawanie polskiej kultury. Uczniowie SP23 śpiewali polskie pieśni patriotyczne, tworzyli galerie polskich obrazów, pokusili się o interpretacje oper Stanisława Moniuszki, a w tym pandemicznym roku przyszedł czas na film.

Klasy wybierały swojego bohatera historii Polski, a następnie metodą projektu miały przygotować filmik poświęcony wybranej postaci. Przygotowania przerwała decyzja przejścia na zdalne nauczanie. Ambitny plan złożenia 12 scenek filmowych, swoisty ranking najważniejszych bohaterów Polski wśród uczniów SP23, niemal legł w gruzach.

Niemal, ponieważ 3 klasy zdążyły wykonać pracę. To karkołomne zadanie zrealizowały klasy: 4a ( pod opieką pani Aliny), 6b ( opieka pani Ani) i 7c (opieka pani Ewy). Dzięki doskonałej organizacji, zaangażowaniu oraz dzięki talentom uczniów wymienionych klas możemy poznać postaci: Marii Skłodowskiej – Curie, Kazimierza Wielkiego i gen. Józefa Hallera. Klasa 5B też nakręciła filmik o Władysławie Grabskim, ale trudności techniczne nie pozwoliły na zaprezentowanie go w dniu 11.11.2020r.

Klasom tym gratulujemy i serdecznie dziękujemy za utrzymanie ciągłości w obchodach „ Święta Niepodległości” w SP23.

filmy naszych uczniów