PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA

Drodzy Rodzice i Opiekunowie dzieci uczęszczających do gdańskich szkół i placówek oświatowych!

Wszystko wskazuje na to, że 8 kwietnia 2019 roku rozpocznie się strajk w oświacie. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Przed nami bardzo trudny czas. Rozumiem postulaty środowiska oświatowego, najwyższym dobrem jest jednak dla nas wszystkich bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Jaka jest skala protestu?

Wciąż trudno oszacować skalę protestu. Najgorszy scenariusz to zawieszenie zajęć zarówno dydaktycznych, jak i opiekuńczo-wychowawczych we wszystkich placówkach objętych protestem. Tymczasem publikujemy listę placówek, które nie przyłączą się do strajku: https://www.gdansk.pl/strajkoswiaty/wykaz-gdanskich-placowek-edukacyjnych-w-ktorych-strajku-nie-bedzie,a,142697.

Co zrobić 8 kwietnia i w kolejne dni strajku?

Przygotujcie się Państwo na to, że w poniedziałek dziecko będzie musiało spędzić czas poza szkołą lub przedszkolem. Upewnijcie się, czy pracownicy placówki przystąpili do strajku, czy nie.

Wariantów rozwoju sytuacji jest wiele. Wszystko zależy od tego, jak wiele placówek ostatecznie przystąpi do strajku. Niektórzy dyrektorzy będą mogli zapewnić dzieciom opiekę na czas strajku na terenie placówki, korzystając np. ze wsparcia pracowników miejskich jednostek kultury i sportu, czy organizując zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, prowadzone przez policję i straż miejską. Inni dyrektorzy zorganizują grupowe wyjścia do miejskich placówek kulturalnych. Jak wiele dzieci i młodzieży będzie można objąć taką opieką na czas strajku, okaże się po 8 kwietnia. Proszę pamiętać, że do akcji strajkowej mogą dołączyć także pracownicy administracji i obsługi. Oznacza to, że podczas akcji strajkowej dzieci nie otrzymają posiłków. Ważne jest, aby zaopatrzyć je w suchy prowiant.

Dyrektorzy placówek, gdy zajdzie taka potrzeba, potwierdzą Państwu fakt protestu na specjalnym druku, który będzie pomocny w miejscu pracy, gdy będziecie chcieli skorzystać z uprawnień opiekuńczych przysługujących rodzicom dzieci do lat 8.

Proszę pozostawać w stałej relacji ze szkołą.

Gdzie szukać informacji i wsparcia?

1. Uruchomiliśmy stronę internetową, na której można znaleźć najświeższe

informacje     O         sytuacji          w         gdańskich      placówkach   oświatowych www.gdansk.pl/strajkoswiaty.

1. Informacji można szukać również online / e-mail: gda.pl oraz profil FB/DlaGdanszczan.
  2. Całą dobę czynne jest Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy są gotowi udzielić Państwu niezbędnej pomocy / tel. 58 524 45 00.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, zapewniam Was, że dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza teraz, w tej wymagającej sytuacji, zapewnić wszystkim dzieciom maksimum bezpieczeństwa i opieki.

Wierzę, że zgodnie z budowaną w Gdańsku ideą SZKOŁY I PRZEDSZKOLA WSPÓŁPRACY, dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, pedagogów i rodziców razem poradzimy sobie w tym trudnym czasie.

Aleksandra Dulkiewicz