Jeszcze do niedawna szkoła bez dzwonków była abstrakcją, pojęciem nie do wyobrażenia. To właśnie donośny, nagły dźwięk dzwonka informował o początku i końcu lekcji. W dzisiejszych czasach takie rozwiązanie odchodzi w zapomnienie.

Miasto Gdańsk dąży do współtworzenia szkoły nowoczesnej i przyjaznej uczniom, dlatego też promuje idee ,,Szkoły bez dzwonków”.
Społeczności szkolne w Gdańsku coraz częściej rezygnują z głośnych dzwonków oznajmiających początek i koniec lekcji. W naszym mieście jest już 29 takich szkół.
 Nasza Szkoła Podstawowa nr 23 im. Dzieci Świata postanowiła dołączyć do tej akcji i zacnego grona "cichych szkół" :-)
 Zależy nam przede wszystkim na budowaniu harmonijnego rozwoju dzieci.
Największymi zaletami braku dzwonków w szkołach są:
  • poprawa samopoczucia uczniów i nauczycieli
  • zaspokojenie potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • wzmacnianie partnerskich relacji między uczniami a nauczycielami
  • kształtowanie u uczniów cech charakteru takich jak odpowiedzialność, rzetelność, cierpliwość i punktualność
  • minimalizowanie poziomu stresu w uczniach
  • motywowanie uczniów do większej samodzielności
  • obniżanie poziomu hałasu w szkole.
Nauczyciel odpowiada za to, aby poinformować uczniów o końcu lekcji. Zamiast nagłego dzwonka dziękuje on uczniom za pracę, wspólnie spędzony czas i uwagę. Dzięki temu uczniowie mają poczucie szacunku, wiedzą, że są traktowani poważnie, a ich wysiłek został doceniony.

Wierzymy, że zarówno dzieci, jak i nauczyciele będą z tej zmiany zadowoleni. Liczymy na więcej uśmiechu i pozytywnej energii.

Zatem dzień 6.12.2023r. będzie pierwszym dniem bez dzwonka w naszej Szkole, wybrzmi tylko dzwonek Św. Mikołaja :-))